Kas Kütlesi Kazanmak İçin Günde Kaç Gram Protein Almalısınız? İşte Cevabı!

Kas Kütlesi Kazanmak İçin Ne Kadar Protein Tüketmeli?

Kas kütlesi kazanmak için ne kadar protein tüketmeniz gerektiği, kilonuza, yaşınıza, hedeflerinize ve aktivite seviyenize bağlı olarak değişir. Genel olarak, kas büyümesini teşvik etmek için günde kilogram başına 1.2 – 2.2 gram protein almanız gerekir. Eğer dayanıklılık veya güç sporları yapıyorsanız, günde kilogram başına 1.2 ila 2 gram protein almanız önerilir.

Protein alımınızı artırmak ve antrenman rejiminize uygun hale getirmek için yüksek kaliteli protein kaynakları tüketmeniz önemlidir. Hayvansal gıdalar, et ve balık gibi ve bazı bitkisel kaynaklar – soya, kinoa, karabuğday ve Quorn – vücudunuzun üretemediği ve diyetinizden almanız gereken dokuz temel amino asidin hepsini içerir.

Antrenmandan sonra protein tüketmek de kas sentezini uyarır. Birçok çalışma, egzersizden sonra kilogram başına vücut ağırlığının 0.2-0.5 gramı arasında bir protein alımının kas sentezini uyaracağını öne sürmektedir.

Kas kütlesi kazanmak için ne kadar protein tükettiğinizi hesaplamak için Bodybuilding.com’un protein hesaplayıcısını kullanabilirsiniz. Bu hesaplayıcı size kilonuza, yaşınıza, hedeflerinize ve aktivite seviyenize göre günlük protein hedefinizi söyler.

yazar hakkında

Bunları da beğenebilirsin